Kandiduju na prezidenta USA a nevím, co je Libye. Oops.

I kandidáti na nejmocnější politický post světa jsou jen lidi. A občas zapomenou, co to vlastně chtěli světu říct. Proč by je někdo měl volit a tak. Minulý týden se staly takové trapasy hned dvěma kandidátům na republikánskou nominaci Hermanu Cainovi a Ricku Perrymu.

Nejdřív se ale podívejme na trochu starší příklad politické nepřipravenosti. Tohle videjko nám ve škole ukazují jako typický příklad nepřipravenosti, která vás může připravit o veškeré šance na zvolení během pěti vteřin. Ted Kennedy nedokáže odpovědět na tu nejobligátornější otázku "proč chcete být prezident". Ted Kennedy měl nejen slavné jméno, ale i sedmnáct let zkušeností. Při oznámení své kandidatury se ale prostě ztrapnil. A skončil. Tečka.


Dvě události tohoto týdne mi slavný výstup Kennedyho připomněly. O co šlo? Nejdřív Rick Perry při debatě republikánských kandidátů v přímém přenosu říká, že chce zrušit tři ministerstva (agencies), a pak si nemůže vzpomenout, které to třetí je. Svůj trapas zakončí upřímným "Oops".


Herman Cain zase působí, že neví, co je to Libye, a pokud to i ví, rozhodně neví, jaké je Obamova pozice a policy. "Mám z toho v hlavě bordel." Také upřímné zakončení ostudného vystoupení.Co z toho plyne za ponaučení?
1. Politici (a nejen oni - víceméně každý, kdo vystupuje na veřejnosti) by měl verbalizovat své myšlenky a memorovat si svá vystoupení (nebo jejich klíčové úryvky). Je to nuda a otrava, ale zruinovat si kariéru během pěti vteřin je daleko horší.
2. Nejen Češi se musí stydět za své politiky.