Sex, chlast a protesty proti reformě vysokého školství

Představte si tu situaci. Na stole prázdná flaška vína, vedle vás v posteli polonahá slečna a volá vám kolega studentský senátor, že potřebuje mrknout na tiskovku odmítající reformu vysokého školství. Žádná fikce. Tohle se mi stalo v pátek o půl jedné. Co myslíte, že jsem udělal?

Studuju už šestým rokem. Dvou základních esencí studentského života - sexu a chlastu - jsem za tu dobu viděl kolem sebe spoustu. Ten třetí prvek - nekonformnost hraničící s radikalitou - jsem ale zažil tak leda na studijním pobytu v Bejrútu. (Na své prní pálení izraelské vlajky nikdy nezapomenu.) Čeští studenti se zmůžou tak maximálně na listopadový průvod s lampionama. Nebo ne? Zdá se, že za poslední týden se něco zvrhlo.Znění věcného záměru zákona o vysokých školách se k nám jako ke studentské komoře poprvé dostalo už nědky na jaře. Diskutovat s námi tehdy přijel i náměstek z ministerstva, někdejší kancléř MU a ještě předtím můj učitel na politologii Jiří Nantl. Od počátku spousta lidí nesouhlasila se spoustou věcí. Problém byl také v tom, že spousta věcí v dokumentu byla napsaných dost vágně, a kdekdo se obával, co se nakonec octne v paragrafovaném znění. Rada vysokých škol, Čeká konference rektorů a senáty jednotlivých vysokých škol zasílaly nicméně na ministerstvo své připomínky. Většina z nich shledávala minimálně několik bodů reformy za naprosto neprůchozí. A tak se připomínkovalo jako o život. Ministerstvo na to ale moc nedbalo. Tak to šlo měsíce. Celou tu dobu neměl ještě běžný student o reformě ani ponětí.

Situace se začala vyhrocovat v listopadu a prosinci loňského roku. Česká konference rektorů vydala poměrně ostré stanovisko. Přidaly se některé senáty. Na agendě jsme to měli i my na MU. Jako studentská komora jsme zformovali stanovisko a po drobném boji jsme přesvědčili i učitelskou komoru, abychom jej odhlasovali a přijali za celý senát. Na konci listopadu taky Rada vysokých škol nařkla ministerstvo z nezákonného postupu. Studenti ale pořád vnímali maximálně drobné mediální čeření vody.

Teprve v druhé polovině ledna studenti v Praze začali vyhazovat z oken melouny a dělat jiná mediálně přitažlivá alotria. A Brno nezůstalo pozadu. Než jsem se nadál, začali mí dva spolubydlící organizovat brněnskou protestní vlnu. Před týdnem založili uzavřenou Facebookovou skupinu "Mobilizace proti reformě zákonu o VŠ + finanční pomoci na MU". V současné chvíli má 218 členů. Zároveň se začali scházet se studentstvem ostatních vysokých škol a dostali se přitom i do poměrně bizarních střetů s radikálním antikapitalistickým křídlem. Diskutovalo se a bojovalo v podstatě o to, jak bude vystupovat iniciativa Brno za svobodné vysoké školy. No ale za pár dnů to dotáhli až do MF Dnes. Jsou šikovní.


Posledních pár dní už to všechno ani nestíhám sledovat. V pátek vyhrocené situace donutila i našeho zdrženlivého rektora vydat (zdrženlivé) prohlášení. V sobotu ráno vydáváme tiskovku za naši studentskou komoru (rozuzlení otázky z perexu :) ). V pondělí předsedové senátů odkráčí ze schůzky s ministrem. V úterý se s ním schází rektoři, načež se mi večer scházíme s naším rektorem, který nás informuje, že ministr přeci jen trochu dostal rozum a z některých bodů budou vyjednávači ochotni slevit. Nyní už ale nemáme oficiální možnost návrh připomínkovat.

Studenti se s tím ale nehodlají spokojit. Ve středu se schází zástupci všech brněnských studentských komor a podepisují společné prohlášení adresované vládě a premiérovi. Na můj vkus se u toho ale moc usmívají.Tak jsem k tomu napsal tiskovku a čekám, jestli se studenti stanou plnými studenty, co vedle sexu a chlastu taky dělají rozruch ve společnosti.

Jo a kdyby někoho zajímalo, o čem to celé vlastně je, tady je aktuální verze věcného záměru.


UPDATE: Právě mě spolubydla a jeden z organizátorů protestů svolaných na 1.2. zkásl o kilo. Prej na tisk letáků. Vlna už se valí...